genealogia.mrog.org
Strona główna  •  Nawigacja  •  Wyszukiwarka  •  Oznaczenia graficzne  •  Formularz kontaktowy  •   •  Zasady korzystania

„Hrabia” WZ aresztowany na sali sądowej. Ostateczny wyrok – 4 lata więzienia

„Hrabia” WZ aresztowany na sali sądowej. Ostateczny wyrok – 4 lata więzienia
rodzaj obiektuartykuł prasowy
stworzenie obiektu29.11.1934 (Bydgoszcz)
przechowywanieostatnio, Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
miejsce w repozytorium: https://kpbc.umk.pl/dlibra/docmetadata?id=189617
ostatnio (Bydgoszcz), Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu
miejsce w repozytorium: R 912.1907 (2°)
kogo lub czego dotyczy
dane bibliograficzne Dziennik Bydgoski, numer 274 z 29.11.1934

Źródło

  • {#1} „Hrabia” WZ aresztowany na sali sądowej. Ostateczny wyrok – 4 lata więzienia (MR14420), 29.11.1934, Bydgoszcz, Dziennik Bydgoski, numer 274 z 29.11.1934; miejsce w źródle: strona 10; przechowuje: Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa, miejsce w repozytorium: https://kpbc.umk.pl/dlibra/docmetadata?id=189617; przechowuje: Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, miejsce w repozytorium: R 912.1907 (2°)
    „Hrabia” WZ aresztowany na sali sądowej. Ostateczny wyrok – 4 lata więzienia 29.11.1934 Bydgoszcz [MR14420] Bardzo popularną postacią w sferach towarzyskich Bydgoszczy i okolicy był ziemianin AWZ z Jastrzębia pow. bydgoskiego. „Pan hrabia” szczególnie pokazywał się w wykwintnych restauracjach bydgoskich i kabaretach. W połowie grudnia ub. roku nakreśliliśmy dokładnie sylwetkę WZ., który znęcając się nad swymi podwładnymi, uchodził ogólnie za postrach wsi Jastrzębia. Przed Sądem Okręgowym w Bydgoszczy „pan dziedzic” skazany został za zabójstwo robotnika rolnego Władysława Zajadlę na 8 lat więzienia, a siostra jego H. na 6 miesięcy więzienia.
    Przypominamy pokrótce tło sprawy: Z. polecił Zajadłemu zajechać bryczką przed ganek. Gdy Zajadły wykonał polecenie, Z. zwrócił mu uwagę na wadę w uprzęży konia. Woźnica wyciągnął sznurek z leżącego na dnie bryczki dywanika i uprzęż poprawił.
    W tym momencie nadeszła siostra Z., która kazała Zajadłemu zmienić sznurek, gdyż ten jest za słaby. Gdy Zajadły usiłował ją przekonać, że użyty przez niego sznurek jest dobry, to „skarciła” go słowami: „Ty ośle, durniu, rób co ci każę!”. Znieważony Zajadły odpowiedział: „Ja jeden osioł, a ty drugi”, poczem zażądał zwrotu dokumentów, wyjawiając zamiar opuszczenia służby.
    W odpowiedzi panienka ze dworu rzuciła: „Ty dostaniesz papiery, aż cię szlak trafi, krwią się zalejesz” i t. d.
    W tym czasie nadszedł AZ i począł wymyślać na Zajadłego jak śmie do jaśnie panienki mówić per „ty”.
    — „No, no, panie dziedzicu, nie tak ostro” — odparł Zajadły, gdy dziedzic wyciągnął rewolwer.
    Od słów do słów przyszło do awantury. Z. przy wrzasku sióstr i kuzynek schwycił Zajadłego za kołnierz. Ten jednak był silny i wyrwał się, poczem zaczął oddalać się w kierunku bramy, ciskając kamieniami na goniące go towarzystwo.
    Z grona pędzących zą nim sióstr Z. padł okrzyk: „Strzelaj do tego bandyty”.
    Z odległości 10 kroków Z. strzelił, trafiając Zajadłego w klatkę piersiową. Przeniesiony do szpitala w kilkanaście dni zmarł.
    Na skutek wniesionej przez oskarżonych apelacji, Sąd Apelacyjny w Poznaniu obniżył Z. karę do 3 lat więzienia. Oskarżony od tego wyroku wniósł kasację do Sądu Najwyższego, która została uwzględniona.
    Sprawa WZ zatem ponownie była przedmiotem rozprawy Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, który ostatecznie skazał Z. na 4 lata więzienia a siostrę H. uniewinnił.
    Ze względu na wysokość orzeczonej kary sąd z miejsca kazał aresztować WZ w celu natychmiastowego odbycia kary więziennej.
    odpis: 26.01.2020
Identyfikator rekordu: MR14420
Ostatnie zmiany: 26.01.2020
Polityka prywatności:
  • plik № 2 — tylko dla genealoga
  • pliki — publiczne dla wszystkich
  • rekordy — publiczne dla wszystkich
  • właściwości — publiczne dla wszystkich
Zaproponuj zmiany
Stworzono w aplikacji JSFamilia